Topic: Jak unieważnić testament?

Mój ojciec przed swoją śmiercią sporządził testament o którym ani ja ani żadne z rodzeństwa nie wiedziało. Okazało się, że po rozwodzie z matką, tata spotykał się z jakąś kobieta. Po stawieniu się u notariusza ktory miał sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia okazalo się, że ojciec sporządził testament i zapisał w zasadzie całość, bo dom i ziemię właśnie tej kobiecie. Czy jest jakaś szansa żeby unieważnic ten testament i żebyśmy my z rodzeństwem dziedziczyli po ojcu, ewentualnie matka?

Re: Jak unieważnić testament?

Trochę mało napisałaś na temat samej formy testamentu i w jaki sposób ta kobieta uzyskała tytuł do spadku, bo jest różnica między np. powołaniem spadkobiercy do spadku a zapisem czy zwykłym czy też windykacyjnym.

Dokładnie tak jak napisał kolega, trochę dużo informacji o sytuacji, a mało konkretów o same czynności prawnej... Natomiast jeśli chodzi o wasza matkę, nawet jeśli uda się wam obalić testament ona niestety nie będzie mogła dziedziczyć. Rozwód oznacza jednoznacznie że pożycie małżonków ustało, także zniesiony zostaje również element wzajemnego dziedziczenia po sobie małżonków.

Więc testament był sporządzony przed notariuszem, tym który miał spisać akt poświadczenia i u niego był przechowywany. Dom i ziemia stanowiły gospodarstwo rolne i ył to w zasadzie jedyny majątek ojca. Zapisał to przez cośtam windykacyjne. Nie znam się na prawniczych terminach więc wybaczcie.

Chodzi o zapis windykacyjny?

Tak, dokładnie.

To nie będzie łatwo, zwłaszcza że testamnet ma formę aktu notarialnego, więc trudno będzie go podważyć. Myślę, że w tak skomplikowanej sprawie spadkowej może być wam potrzebny adwokat. Teoretycznie w kodeksie cywilnym w księdze czwartej macie opisane przesłanki nieważności testamentu, tj art. 945, ale samodzielne ich udowodnienie bez pomocy profesjonalisty, moim zdaniem - graniczy z cudem. Ale zrobicie jak będziecie uważali.

Wiecie sprawy spadkowe generalnie należą do najtrudniejszych, bo niegdy nie ma czystych sytuacji, a z doświadczenia wiem, że nawet kochająca się rodzina kiedy w grę wchodzą pieniądze potrafi się niesamowicie podzielić wewnętrznie. Tutaj jest o tyle trudniej, że przy zapisie windykacyjnym osoba powołana nabywa przedmiot zapisu od razu, już w chwili otwarcia spadku i w zasadzie z tą chwila jest to już jej własność..

Czyli z tego co zrozumiałam trzeba działać szybko, bo ona może to nawet sprzedać?

Jak najbardziej, bo jeśli kobieta zapis przyjęła, a gospodarstwo było w chwili otwarcia spadku własnościa waszego ojca, to zapis jest skuteczny..