Topic: Mój tata za dużo pije

Cześć.. strasznie ciężko się piszę tematy takie jak te, w których trzeba opisywać imntymne szczegóły z życia, ale czuję, że tego potrzebuję.. Otóż odkąd pamiętam mój tata ma problemy z alkoholem. Jego choroba alkoholowa dała we znaki całej rodzinie i nie będę wchodziła tutaj w niepotrzebne szczegóły.. Problem w tym, że wraz z tym jak tkwimy w tej patologii z resztą rodziny to coraz częściej dochodzi do nas, że musimy w końcu coś zmienić. Ale naprawdę już nie wiem co można zrobić, a jest coraz ciężej..

Re: Mój tata za dużo pije

Ech, niestety miałem podobne przeżycia jak Ty i u mnie tata też pił. Na szczęście po latach ocknął się i chciał z tym walczyć. Przymusowo leczono alkoholizm u niego, w postaci terapii, uczęszczanie na spotkania aa itp. w końcu coś chyba w nim zaczęło się zmieniać na lepsze i zobaczył, że może z tym walczyć.

Według mnie powinniście go wysłać do jakiegoś ośrodka leczącego alkoholizm bo nie możecie wraz z nim dryfować na dno. To jednak jego decyzja i jak boleśnie to brzmi, powinien być świadom, że traci sam to wszystko, a nie, że wraz z nim musicie cierpieć.

Według mnie najważniejsze jest poszukanie pomocy z zewnątrz. Jest dużo pomocy w postaci infolinii itp. nie można stawać się biernym w obliczu choroby alkoholowej! Potrafi ona wyniszczyć nie tylko osobę chorą, ale całą rodzinę też..

Wiem z doświadczenia, że jedynym wyjściem jest.. zostawienie takiej osoby samej sobie. Leczenie alkoholizmu ma dziwny proces, osoba musi upaść na same dno, by w końcu zaczęła walczyć o lepszego siebie. Jeśli ktoś ciągle będzie przy takiej osobie, będzie ją wspierał i pomagał, to szybko nauczy się ona, że jest bezkarna i jeszcze bardziej będzie poddawała się alkoholizmowi. Tymczasem jak kilka razy przekona się na własnej skórze, że wyniszcza się i nikt jej nie pomoże lub straci wszystko jak będzie pić, to wtedy dopiero można mówić o zmianie na lepsze. To może być bardzo trudne, ale to jedyne wyjście.