Topic: Zagadkowa moneta

Wczoraj sadząc kwiaty w ogrodzie wykopałam bardzo starą monetę. Z początku nie było nic na niej widać, ale po przeczyszczeniu jej zauważyłam napisy i herb. Okazało się, że to pieniądz bity przez Kazimierza Wielkiego. Podejrzewam, że w dalekiej przeszłości w okolicy musiały trwać jakieś prace budowlane, bo pagórki i nasypy mają bardzo sztuczne kształty. Po prostu same z siebie by się tak nie uformowały. Proszę o pomoc w dalszym rozwikłaniu zagadki monety. Skąd się wzięła? Co próbowano zbudować koło mojego domu? Mieszkam na lewym brzegu Wisły 20 km od Płocka. Pozdrawiam.

Re: Zagadkowa moneta

Zainteresowała mnie ta sprawa i polecane przewodniki turystyczne jasno wskazują, że w okolicy Twojego domu trwały kiedyś prace nad budową zamku, który nigdy nie powstał – skończyło się na warownym grodzie z drewna. Myślę że jeśli pokopiesz trochę w tych wzniesieniach to moze sie okazac ze wydobedziesz wiecej różnych ciekawych przedmiotów jak moneta.

Czytałem kiedyś książkę o podróżach i było w niej napisane, że na terenach w okolicach Płocka osiedlano jeńców mongolskich, może to jakiś trop?

O proszę! Opłaca się czytać dobre książki o podróżach. Jutro zamierzam pobawić się w archeologa, może znajdę coś ciekawego. Swoją drogą to bardzo ekscytujące pierwszy raz przydarzyło mi się coś podobnego.

Witam. Upewnij się że moneta jest prawdziwa i zabierz ją do specjalisty, ale najlepiej będzie jeśli przestaniesz o tym tak rozpowiadać bo sam mam ochotę pojechać i rozkopać wzdłuż i wszerz te pagórki. A tak na poważnie takie znaleziska to rzadkość, ale umiarkowana. Podejrzewam, że natrafiłaś na ślady średniowiecznej osady, których zakładano wiele w pobliżu Płocka w tamtym okresie.

Bardzo dziękuję wszystkim za rady, niestety nic nie znalazłam w tych pagórkach, chyba przydałaby się jakaś ekipa z cięższym sprzętem. W każdym razie fajnie jest dowiedzieć się więcej odnośnie terenów na których się mieszka.